Jak fungují online půjčky

V současné době se neustále rozrůstá trh poskytovatelů online půjček. Pro lidi v nouzi jsou velkým lákadlem především díky rychlosti a jednoduchosti. Nedochází totiž k prověřování žadatele v úvěrových registrech. Jak tedy poskytovatel takových půjček žádost o půjčku vyhodnocuje a kde bere záruku navrácení? Tento článek Vás celým procesem provede.

Výběr částky a úrokové sazby

Na internetu si nejprve vyberete částku, kterou požadujete a tomu odpovídající úrokovou míru (čím vyšší částka, tím vyšší úroková míra). Nový zákazník, který si půjčuje poprvé, dosáhne pouze na malou částku. Až následným včasným splácením dosahuje na možnost poskytnutí větší a větší částky. Většinou však touto cestou nezískáte více než 15 000 Kč.

Nárok na úvěr

Rozhodovací proces spočívá v ověření, zda daný klient nemá u společnosti dluhy nebo špatnou historii. Pokud nemá, nebo si půjčuje poprvé, je mu půjčka poskytnuta. Pro ověření, zda je žadatel skutečným majitelem bankovního účtu, na který budou převedeny peníze, musí ve většině případů převést 1 Kč na bankovní účet společnosti. Posouzení žádosti pak obvykle trvá méně než 15 minut a peníze jsou na účtu do druhého dne.

Konkurenční boj

V rámci konkurenčního boje, který mezi poskytovateli online půjček existuje, můžeme narazit na spoustu konkurenčních výhod. Vybrat si toho nejvýhodnějšího poskytovatele může být náročné. Mezi benefity, které firmy nabízejí, můžeme zařadit například možnost sjednat půjčku prostřednictvím SMS, nebo nejrůznější slevy v případě, že se žadatel přidá k fanouškům na sociální síti. Také v rychlosti vyřízení žádosti o půjčku se firmy předhánějí. Některé firmy dokonce vyvinuly aplikaci, přes kterou je možné půjčku vyřídit. Mezi takové patří například Kredito24.

Vymáhání nesplácené půjčky

Vymáhání v případě nesplacení pak probíhá standardními způsoby v podobě upomínek a pokut. Ty bývají mnohdy vysoké, je proto lepší se překročení termínu vyvarovat a vše řádně splatit. Pozor také na tzv. rolovací půjčky, kdy se kvůli splacení jedné zavážete k další půjčce.